Konut Satın Alırken & Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekilenler.

21 Haziran 2020
Konut Satın Alırken & Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekilenler.

Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

            Şüphesiz günümüzde insanlar konut alırken çok zorlanıyor. Neye dikkat edeceklerini veya nasıl bir konut satın almaları gerektiğini hususunda zorluk çekiyorlar. Konut satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar ise oldukça basit. Sadece, dikkat etmeniz gereken belli başlı temel özellikler var. Bunlara dikkat ederek bir konut satın alırsanız emin olun ilerleyen zamanlarda zor durumda kalmazsınız. Konut satın alırken dikkat etmeniz gereken konutun özellikleri kadar dolandırıcılığa karşı da dikkat etmeniz gerekmekte. Çünkü, son yıllarda konut satma vaadi adı altında yüzlerce dolandırıcılık örneğini gerek haberlerden, gerekse sosyal medyalardan görmekteyiz. Konut satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar konusunu şimdi maddeleyerek açıklayalım…

Konut Satın Alırken Başlangıçta Kontrol Etmeniz Gereken Özellikler

            Öncelikle, tabii ki konut almaya karar vermeden önce bütçe belirlemeniz gerekiyor. Bütçenizi aşmayacak şekilde konut almak size maddi açıdan çok büyük bir yarar sağlayacaktır. Konut satın alırken başlangıçta kontrol etmeniz gereken hususlar ise şunlar:

            Satıcı ve Tapu İle İlgili Kontrol Etmeniz Gereken Hususlar

 • Alacağınız konutun tapu kaydına bakın.
 • Alacağınız konutun kime veya kimlere ait olduğunu araştırın.
 • Konutun satışına engel bir kararın olup olmadığını kontrol edin.
 • Konutun, ipotekli olup olmadığını kontrol edin.
 • Gayrimenkule ait hisse oranlarını araştırın. (İleride yararı dokunabilir.)
 • Gayrimenkulün tapu şerhlerini kontrol edin.

İmarı Kontrol Etmeniz Gereken Hususlar

 • İnşaatın ruhsatlı olup olmadığını kontrol edin.
 • Gayrimenkulün iskân planını kontrol edin.
 • Gayrimenkulün birikmiş vergi borcu olmadığına dikkat edin.
 • Binanın son imar durumunu kontrol edin.

Yapımcı Firmayı Kontrol Etmeniz Gereken Hususlar

 • Yapımcı firmanın daha önce yaptığı inşaatlara göz gezdirin.
 • Konut bakanlara taahhüt ettiği süre içerisinde anahtar teslimi yapıp yapmadığına kontrol edin, mağdur olmayın.
 • Firmanın güvenilirliğini araştırın.
 • Firmanın müşteri memnuniyetine verdiği önemi göz önünde bulundurun.

Resmi Evrakları İncelemeniz Gereken Hususlar

 • Alacağınız konutun satış sözleşmesini dikkatli bir şekilde okuyun. Bu konuda uzmanlara danışmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır.
 • Binanın tapusunu, imar durumunu, ruhsatını ve mümkünse iskân belgelerini kontrol edin.
 • İki taraf arasında imzalanan Teknik Şartname belgesini iyi okuyun.

 

 

Konutun Değerini Belirlemede Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

 • Alacağınız konutun mümkün mertebe merkezde bulunmasına özen gösterin.
 • Gayrimenkulün çevresine katacağı artıları göz önünde bulundurun.
 • Çevredeki gayrimenkullerin satış fiyatına ve kira fiyatına dikkat etmeniz, maddi açıdan size yarar sağlar.
 • Binanın çevresinde yakın bir hastane olmasına dikkat edin.
 • Bölgenin gelişmişlik yapısını kontrol edin.
 • Yakınlarda, alışveriş merkezleri veya eğlence mekanlarının olmasına özen gösterin.
 • Gayrimenkulünüzün okula ya da işinize yakın olması sizin için büyük bir artı sağlayacaktır.  

 

Bu özellikleri göz önünde bulundurduğunuz takdirde gayrimenkul seçiminiz açısından daha yararlı olacaktır. Ayrıca son sosyal medyadan ve haberlerden gördüğümüz gibi şu an konut satımında az da olsa dolandırıcılık söz konusu. Bu dolandırıcılığı önlemek istiyorsanız bu özellikleri kesinlikle kontrol etmeniz gerekmekte.

Alacağınız dairenin bu özelliklerini kontrol ettikten sonra tabii ki de daha kontrol edeceğiniz özellikler mevcut. Bu özellikleri binanın teknik özellikleri olarak açıklayabiliriz. Konut satın alırken dikkat etmeniz gereken teknik özellikler ise şu şekilde:

Binanın Tesisatı

            Şüphesiz kontrol edilmesi gereken ilk şeylerden birisi binanın tesisatıdır. Tesisatı kontrol etmeniz halinde size uzun vadede hem maddi hem manevi açıdan artı sağlar. Sonuç olarak kimse ekstra masraf ve yorgunluk istemez. Binanızın tesisatının son kalite ürünlerle yapıldığına özen gösterin.

Binanın İnternet Altyapısı

            Taşınacağınız binada kontrol etmeniz gereken şeylerden birisi de binanın internet altyapısıdır. Binanın internet altyapısı ne kadar hızlıysa o kadar avantajlı olursunuz.

Konutun Büyüklüğü

            Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu da konutun büyüklüğüdür. Ailenize göre seçeceğiniz büyüklükteki bir konut sizi uzun vadede çok iyi idare edecektir. Aile büyüklüğünüze göre konut seçerseniz uzun vadede mağdur olmazsınız.

Ev Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

            Ev kiralamak günümüzde oldukça zahmetli bir iş. Kiralayacağınız evi önceden kontrol etmeniz lazım ki sonradan hem cebiniz yanmasın hem de başınız ağrımasın. Kiralanacak evin her şeyi mükemmel olmak zorunda değil. Belli başlı şeyler yerinde olsun bir sıkıntı çıkmasın yeterli. Mesela, boyası düşmüşse bu yapılır hem çok masraflı değil hem de çok uğraştırmaz. Ancak, yalıtımı kötüyse hem cebinizi yakar hem de çok uğraştırır. Dolayısıyla ev kiralarken ufak tefek şeylere takılmamak lazım. Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken hususları ise şöyle özetleyebiliriz…

Kiralanacak Ev ve Ev Sahibini Araştırmak

            Kiralayacağınız evi araştırmak size çok şey kazandırır. Önceden yapacak olduğunuz küçük bir araştırma ev hakkında daha çok bilgiye sahip olmanızı sağlar. Kiralanacak evi araştırmak kadar ev sahibini araştırmakta önemlidir. Çünkü, sonuç olarak siz onun dairesinde bir kiracısınız. Nasıl bir insan? Neleri sever? Kibar mı? Bunları araştırmanız ev sahibinin size olan güvenini hem arttırır. Hem de ileride sorun yaşamazsınız. Ayrıca tutacağınız evin sahibini araştırmak sizi bir dolandırıcılık tuzağından da kurtaracaktır. Çünkü, bazı dolandırıcılar ben ev sahibiyim diye insanları kandırarak parasını alıp kayıplara karışabiliyor.

Merkezi Bir Yerde Olması

            Belki de kiralayacağınız evde bakmanız gereken en önemli husus merkezi bir yerde olmasıdır. Sonuç olarak arabanız yoksa mecburen otobüs, deniz otobüsü, metro gibi şeyleri kullanırsınız. Evinizin bunlara yakın olması size büyük bir artı sağlar. Sonuçta kimse evinin merkezi bir yerde olmamasını istemez. Ayrıca kiralayacağınız dairenin hastaneye de yakın olması sizin için mükemmel bir avantajdır. Acil bir durum olduğunda hemen yakınınızdaki hastaneye gidebilirsiniz.

Fiyatının Uygun Olması

            Kiracıların en çok baktığı husus çoğunlukla fiyattır. Fiyat açısından uygun olup evin özellikleri güzelse mükemmel bir uyum sağlanır. Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle fiyat performans açısından uygun olmasıdır. Evinizin fiyatının hem uygun olması lazım hem de her yere yakın, kaliteli bir ev olması lazım. Böyle bir ev bulabilirseniz gerçekten sizin açınızdan mükemmel olur.

Binanın Yaşı

            Binanın yaşı oldukça önemli bir konudur. Kiralayacağınız dairenin bulunduğu binanın yeni yapılmış olması çok iyi bir avantajdır. Çünkü eski yapılar depremler gördüğünden iç iskeleti zarar görmüş olabilir. Bu da olası bir depremde kötü sonuçlar almanıza neden olabilir. Özellikle deprem bölgesinde bulunduğumuzdan dolayı yeni yapılmış bir binayı tercih etmek ev kiralayacaklar için en doğrusu olacaktır.

Ev Yalıtımı

            Ev yalıtımı sizin özel hayatınız için oldukça önemlidir. Sonuç olarak eşinizle veya çocuklarınızla tartıştığınız bir konunun yan veya üst dairede duyulmasını istemezsiniz. Bu açıdan gizliliğiniz için yalıtımı yüksek bir daire tutmanız sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır. Ayrıca kiralayacağınız evin ısı yalıtımının iyi olması sizin kışın daha iyi ısınmanızı hem de yazın evinizin serin kalmasını sağlayacaktır.

 

Evin Havadar Olması

            Diğer önemli husus ise tutacağınız evin havadar olmasıdır. Evinizin havadar bir yapıda olması sizin bunalmanızı önleyecektir ve enerjinizi yükseltecektir. Aksi halde kendi evinizde bunalabilirsiniz dolayısıyla evden de çok çabuk sıkılırsınız.

Manzara

            Manzara açıkçası işin lüks kısmına kaçmakta. Her şey tamamsa son olarak manzaraya bakabilirsiniz. Tabii ki de manzarası güzel olan bir evi kiralamanız hem yaşama sevincinizi yükseltir hem de enerjinizi maksimum seviyeye getirir. Her gün manzara karşısında uyanmanız sizin için çok iyi olacaktır.

Tesisatlar

            Tesisatlar, önce kontrol edilmesi gereken şeylerin başında geliyor. Çünkü kimse tesisatla uğraşmak istemez. Dolayısıyla önceden yapacağınız bir araştırma sayesinde hem tesisat sorununu ortadan kaldırırsınız hem de zaman kaybı yaşamazsınız.

Konut satın alırken veya ev kiralarken dikkat etmeniz gereken hususları kısaca böyle açıklayabiliriz. Eğer sizde konut satın almak veya kiralamak istiyorsanız; www.firsatiniz.com web sitemizi ziyaret ederek aradığınız evi bulabilirsiniz.

                       

                       

 

 

Haber Yorumları